Mercedes-Benz Actros L'02 Titan heavy load tractor
Product number:
150651
Listprice:
16,00 €
The new MB Actros L Titan heavy-duty tractor is released with new side paneling and without a lowboy semitrailer. The model is painted blue and can be used with several different trailer types.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 35 mm |
| Weight | 41.6 g |
| Release Date | November/December 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new MB Actros L Titan heavy-duty tractor is released with new side paneling and without a lowboy semitrailer. The model is painted blue and can be used with several different trailer types.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 35 mm |
| Weight | 41.6 g |
| Release Date | November/December 2004 |