Mercedes-Benz Actros L 02 tank semitrailer "Stermann"
Product number:
065573
Listprice:
19,50 €
For the fans of the TT lane (1:120), Herpa has produced other authentic model trucks after the already delivered ones. This time included is a Mercedes-Benz Actros LH 02 tank trailer of the forwarding company Stermann from Hopsten-Halverde near Steinfurt.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the fans of the TT lane (1:120), Herpa has produced other authentic model trucks after the already delivered ones. This time included is a Mercedes-Benz Actros LH 02 tank trailer of the forwarding company Stermann from Hopsten-Halverde near Steinfurt.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | September/October 2008 |