Mercedes-Benz Actros L 02 silo semitraler "Schaumberger"
Product number:
151948
Listprice:
22,50 €
The Schaumberger Transportation Company was founded by Hans Schaumbergerin 1963 and is now based in Mitterteich. The company operates almost 50 vehicles across Europe. Herpa releases this Mercedes Actros LH tractor hauling a Schaumberger Silo semitrailer. The entire vehicle is equipped with chromed rims.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schaumberger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.3 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Schaumberger Transportation Company was founded by Hans Schaumbergerin 1963 and is now based in Mitterteich. The company operates almost 50 vehicles across Europe. Herpa releases this Mercedes Actros LH tractor hauling a Schaumberger Silo semitrailer. The entire vehicle is equipped with chromed rims.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schaumberger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.3 g |
| Release Date | January/February 2006 |