Mercedes-Benz Actros L 02 low boy semitrailer "Friderici"
Product number:
158176
Listprice:
39,50 €
The Swiss transport company Friderici provided the idea for this new heavy load transporter with twelve coupled center lines. The model was stencil painted and elaborately printed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Friderici |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 115 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss transport company Friderici provided the idea for this new heavy load transporter with twelve coupled center lines. The model was stencil painted and elaborately printed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Friderici |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 115 g |
| Release Date | March/April 2011 |