Mercedes-Benz Actros L 02 curtain canvas semitrailer "Edwards Logistics/Betz" (B)
Product number:
152624
Listprice:
23,00 €
The Edwards Logistic Company was founded by Geoff Edwards in 1946, just after the Second World War. The company was originally based in Hull, England. Today, the company is owned by the well-known Willi Betz Transportation Company, based in Reutlingen. The original vehicle of this Herpa model is located in a Belgian Betz subsidiary. The curtain tarp semitrailer in Edwards design is hauled by a Betz tractor, which features the Belgian Betz identification numbers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.6 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Edwards Logistic Company was founded by Geoff Edwards in 1946, just after the Second World War. The company was originally based in Hull, England. Today, the company is owned by the well-known Willi Betz Transportation Company, based in Reutlingen. The original vehicle of this Herpa model is located in a Belgian Betz subsidiary. The curtain tarp semitrailer in Edwards design is hauled by a Betz tractor, which features the Belgian Betz identification numbers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.6 g |
| Release Date | November/December 2006 |