Mercedes-Benz Actros L 02 curtain canvas semitrailer "Circus Charles Knie"
Product number:
157773
Listprice:
22,50 €
The Actros 1841 is one of the first Actros generations and has been in operation for the circus Knie for many years. During relocations from one city to the next, it transports various trailers. In the curtain-tarp trailer, which is offered here as a combination, the heavy components of the seating equipment are transported. A forklift loads them all on special pallets.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Charles Knie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Actros 1841 is one of the first Actros generations and has been in operation for the circus Knie for many years. During relocations from one city to the next, it transports various trailers. In the curtain-tarp trailer, which is offered here as a combination, the heavy components of the seating equipment are transported. A forklift loads them all on special pallets.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Charles Knie |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2010 |