Mercedes-Benz Actros L 02 container trailer "Wertz"
Product number:
158282
Listprice:
24,50 €
The Wertz Gruppe has been operating in the areas steel trade, waste disposal, container services and heavy loads in third generation. The Mercedes-Benz Actros trailer with containers is operated for recycling operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wertz.de |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 226 x 65 x 30 mm |
| Weight | 78 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Wertz Gruppe has been operating in the areas steel trade, waste disposal, container services and heavy loads in third generation. The Mercedes-Benz Actros trailer with containers is operated for recycling operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wertz.de |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 226 x 65 x 30 mm |
| Weight | 78 g |
| Release Date | March/April 2011 |