Mercedes-Benz Actros Gigaspace tank semitrailer "Talke"
Product number:
066488
Listprice:
23,95 €
The N-track 1/160 scale range is expanded with this tank semitrailer of the forwarder Talke from Hürth. The model is equipped with the new Mercedes-Benz Actros rigid tractor. Also suitable as accessory for model railways.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The N-track 1/160 scale range is expanded with this tank semitrailer of the forwarder Talke from Hürth. The model is equipped with the new Mercedes-Benz Actros rigid tractor. Also suitable as accessory for model railways.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | July/August 2016 |