Mercedes-Benz Actros Gigaspace STL heavy duty semitrailer "Kühne & Nagel"
Product number:
923705
Listprice:
59,50 €
Founded 1890 by August Kuehne and Friedrich Nagel in Bremen, Germany, today, Kuehne + Nagel is one of the most successful logistics providers with about 1,200 offices in over 100 countries and more than 67,000 specialised employees. The Kuehne + Nagel Group is the largest seafreight forwarder worldwide in the field of FCL and LCL and second largest airfreight logistics provider. In the European road and rail transport sector Kuehne + Nagel is among the 3 leading forwarders. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kühne & Nagel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Sapphire blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 311 x 74 x 51 mm |
| Weight | 190.9 g |
| Production date | 02/2016 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Founded 1890 by August Kuehne and Friedrich Nagel in Bremen, Germany, today, Kuehne + Nagel is one of the most successful logistics providers with about 1,200 offices in over 100 countries and more than 67,000 specialised employees. The Kuehne + Nagel Group is the largest seafreight forwarder worldwide in the field of FCL and LCL and second largest airfreight logistics provider. In the European road and rail transport sector Kuehne + Nagel is among the 3 leading forwarders. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kühne & Nagel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Sapphire blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 311 x 74 x 51 mm |
| Weight | 190.9 g |
| Production date | 02/2016 |
| Limited quantity | under 500 |