Mercedes-Benz Actros Gigaspace SLT heavy duty rigid tractor, black
Product number:
304726
Listprice:
17,50 €
In March, the new Mercedes-Benz Actros heavy load rigid tractor is released along with the new truck in various colors. The black rigid tractor features an integrated radiator grill and a red chassis. The blazing red and the gentian violet rigid tractor are delivered with black radiator grill.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43.7 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In March, the new Mercedes-Benz Actros heavy load rigid tractor is released along with the new truck in various colors. The black rigid tractor features an integrated radiator grill and a red chassis. The blazing red and the gentian violet rigid tractor are delivered with black radiator grill.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43.7 g |
| Release Date | May/June 2015 |