Mercedes-Benz Actros Gigaspace rigid tractor "Second Edition", PC
Product number:
110471
Listprice:
24,50 €
In July 2011, the new Mercedes-Benz Actros was premiered and replaced the third generation of its predecessor. The all new designed Herpa miniature model consists of over 40 individual components. The new “First Edition” rigid tractor is released as one-time edition in red-metallic in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Second Edition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Weinredmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 96 g |
| Production date | 09/2011 |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In July 2011, the new Mercedes-Benz Actros was premiered and replaced the third generation of its predecessor. The all new designed Herpa miniature model consists of over 40 individual components. The new “First Edition” rigid tractor is released as one-time edition in red-metallic in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Second Edition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Weinredmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 96 g |
| Production date | 09/2011 |
| Release Date | November/December 2011 |