Mercedes-Benz Actros Gigaspace rigid tractor "Mercedes-Benz Italia" (I)
Product number:
110648
Listprice:
34,50 €
Mercedes-Benz Italy had this Actros Gigaspace rigid tractor elaborately designed as promotion vehicles. The vehicle is still owned by Mercedes-Benz but is to be sold medium-term. The Herpa model is realized true-to-the-original and is released as one-time edition in the high class showcase box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 93.4 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Mercedes-Benz Italy had this Actros Gigaspace rigid tractor elaborately designed as promotion vehicles. The vehicle is still owned by Mercedes-Benz but is to be sold medium-term. The Herpa model is realized true-to-the-original and is released as one-time edition in the high class showcase box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 93.4 g |
| Release Date | November/December 2013 |