Mercedes-Benz Actros Gigaspace rigid tractor "DER MASS:STAB"
Product number:
110549
Listprice:
34,50 €
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" The anniversary truck of the Herpa magazine “DER MASS:STAB” has received a new rigid tractor which Walter Rosner adjusted to the predecessor. The rigid tractor miniature features a lamp bar and is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" The anniversary truck of the Herpa magazine “DER MASS:STAB” has received a new rigid tractor which Walter Rosner adjusted to the predecessor. The rigid tractor miniature features a lamp bar and is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | November/December 2012 |