Mercedes-Benz Actros Gigaspace refrigerated semitrailer "Cologne Truck"
Product number:
121613
Listprice:
59,00 €
The forwarder Schumacher from Würselen revived the Cologne truck. After an accident, the semitrailer was equipped with a new rigid tractor designed byWalter Rosner. The trailer was also completely overhauled and revised. The new Herpa model was adapted to these new circumstances. This show truck will also be delivered in a showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Schumacher from Würselen revived the Cologne truck. After an accident, the semitrailer was equipped with a new rigid tractor designed byWalter Rosner. The trailer was also completely overhauled and revised. The new Herpa model was adapted to these new circumstances. This show truck will also be delivered in a showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | March/April 2015 |