Mercedes-Benz Actros Gigaspace refrigerated box Trailer "Herpa Weltgeschichte Nr. 5.1, Die Dinosaurier"
Product number:
121934
Listprice:
59,95 €
After more than 13 years and more than 1.8 million kilometers, the legendary Dino truck from the Herpa world history series received a new tractor unit. The Herpa model comes as a unique and limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 263.8 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After more than 13 years and more than 1.8 million kilometers, the legendary Dino truck from the Herpa world history series received a new tractor unit. The Herpa model comes as a unique and limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 263.8 g |
| Release Date | May/June 2019 |