Mercedes-Benz Actros Gigaspace refrigerated box trailer "Europe Flyer" (NL)
Product number:
301466
Listprice:
27,50 €
Under the name Europe Flyer, the Dutch company Bas Selman Transport Group operates more than 100 vehicles. All vehicles are appealingly designed, so also the new Mercedes-Benz Actros Gigaspace produced by Herpa as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Europe Flyer Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Under the name Europe Flyer, the Dutch company Bas Selman Transport Group operates more than 100 vehicles. All vehicles are appealingly designed, so also the new Mercedes-Benz Actros Gigaspace produced by Herpa as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Europe Flyer Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | November/December 2012 |