Mercedes-Benz Actros Gigaspace refrigerated box semitrailer "Trio-Trans"
Product number:
121644
Listprice:
59,00 €
Trio-Trans operates this Mercedes-Benz Actros Gigaspace entirely in black with interesting airbrush design. The airbrush design of the rigid tractor was done by Wolfgang Zeh, the rear of the trailer was painted by Gerd Suchalla. The trailer design displays the Mercedes-Benz subsidiary Augsburg and was created by Wörle Marketing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 256.7 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Trio-Trans operates this Mercedes-Benz Actros Gigaspace entirely in black with interesting airbrush design. The airbrush design of the rigid tractor was done by Wolfgang Zeh, the rear of the trailer was painted by Gerd Suchalla. The trailer design displays the Mercedes-Benz subsidiary Augsburg and was created by Wörle Marketing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 256.7 g |
| Release Date | September/October 2015 |