Mercedes-Benz Actros Gigaspace refrigerated box semitrailer "AZ Kempen"
Product number:
306546
Listprice:
39,95 €
AZ Kempen from Straelen at the Lower Rhine operates far over 100 vehicles including the familiar Volvo tractors and many current Mercedes-Benz Actros. Herpa realized the second Actros model. Compared to the Volvo, it features a typographically modifi ed refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | AZ Kempen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.2 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
AZ Kempen from Straelen at the Lower Rhine operates far over 100 vehicles including the familiar Volvo tractors and many current Mercedes-Benz Actros. Herpa realized the second Actros model. Compared to the Volvo, it features a typographically modifi ed refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | AZ Kempen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.2 g |
| Release Date | November/December 2016 |