Mercedes-Benz Actros Gigaspace lowliner semitrailer „Logispeed S.L. / Schumacher“
Product number:
309240
Listprice:
39,95 €
The forwarder Schumacher from Würselen near Aachen, not only known from the Herpa Showtrucks, has established a subsidiary Logispeed SL. Its headquarters are the popular vacation island Mallorca which will be supplied with trucks of the new company. At first, Herpa releases a Mercedes-Actros Lowliner rigid tractor with canvas-covered trailer featuring the new design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Schumacher from Würselen near Aachen, not only known from the Herpa Showtrucks, has established a subsidiary Logispeed SL. Its headquarters are the popular vacation island Mallorca which will be supplied with trucks of the new company. At first, Herpa releases a Mercedes-Actros Lowliner rigid tractor with canvas-covered trailer featuring the new design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2018 |