Mercedes-Benz Actros Gigaspace Lowliner semitrailer "Leo Robertz"
Product number:
309684
Listprice:
42,95 €
The company Leo Robertz has been active in the field of relocation as well as special transports for 99 years. Herpa initially realized a Mercedes-Benz Actros lowliner semitrailer, which was designed with chromium parts and special finishing to become a special collector’s Highlight.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leo Robertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.3 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company Leo Robertz has been active in the field of relocation as well as special transports for 99 years. Herpa initially realized a Mercedes-Benz Actros lowliner semitrailer, which was designed with chromium parts and special finishing to become a special collector’s Highlight.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leo Robertz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.3 g |
| Release Date | January/February 2019 |