Mercedes-Benz Actros GigaSpace livestock transporter "Himml"
Product number:
311410
Listprice:
44,95 €
The vehicles of Himml Tiertransporte from Heidenheim are mainly to be found in southern Germany. Herpa launches the “Red Pearl” tractor unit with black ram protection and a lamp bar, as well as an animal transport trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Himml |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles of Himml Tiertransporte from Heidenheim are mainly to be found in southern Germany. Herpa launches the “Red Pearl” tractor unit with black ram protection and a lamp bar, as well as an animal transport trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Himml |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | January/February 2020 |