Mercedes-Benz Actros Gigaspace Hammar container sideloader trailer „GDH / Maersk“
Product number:
313384
Listprice:
49,95 €
One of the Hammar container side loaders used in Germany is operated by the Hamburg-based container service GDH. The lifting arms of the side loader on this model are white, in keeping with the original. The semitrailer is loaded with a 40-ft. HC NYK container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of the Hammar container side loaders used in Germany is operated by the Hamburg-based container service GDH. The lifting arms of the side loader on this model are white, in keeping with the original. The semitrailer is loaded with a 40-ft. HC NYK container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | May/June 2021 |