Mercedes-Benz Actros Gigaspace curtain canvas semitrailer "Wielton / TIP" (Hamburg)
Product number:
316927
Listprice:
47,95 €
New type! In addition to typical chassis parts from Krone, Kögel and Schmitz, it is now also possible to implement prototypes according to the Polish manufacturer WIELTON with corresponding side underride protection and corresponding rear bumper as a Herpa model. Both parts have been newly designed and have now been implemented for the first time with a promotion trailer, which will run at the rental company TIP. The model appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TIP, Wielton |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In addition to typical chassis parts from Krone, Kögel and Schmitz, it is now also possible to implement prototypes according to the Polish manufacturer WIELTON with corresponding side underride protection and corresponding rear bumper as a Herpa model. Both parts have been newly designed and have now been implemented for the first time with a promotion trailer, which will run at the rental company TIP. The model appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TIP, Wielton |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |