Mercedes-Benz Actros Gigaspace curtain canvas semitrailer "HT - Hauser Trucks"
Product number:
159180
Listprice:
26,50 €
The renowned truck rental Hauser Trucks is going to add the first rigid tractors of the new Mercedes-Benz Actros to its rental program. The miniature model is released with a matching colored trailer from the extensive fleet.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | HT Hauser Truck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The renowned truck rental Hauser Trucks is going to add the first rigid tractors of the new Mercedes-Benz Actros to its rental program. The miniature model is released with a matching colored trailer from the extensive fleet.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | HT Hauser Truck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2011 |