Mercedes-Benz Actros Gigaspace container tank semitrailer "Talke"
Product number:
159074
Listprice:
27,50 €
The worldwide operating forwarder Talke from Hürth has always opted for Mercedes-Benz rigid tractors, which is why the new Mercedes-Benz Actros will soon enhance the extensive fleet. The miniature model pulls a container chassis loaded with a Talke swap container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The worldwide operating forwarder Talke from Hürth has always opted for Mercedes-Benz rigid tractors, which is why the new Mercedes-Benz Actros will soon enhance the extensive fleet. The miniature model pulls a container chassis loaded with a Talke swap container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | July/August 2011 |