Mercedes-Benz Actros Gigaspace canvas semitrailer "Südtrans"
Product number:
301848
Listprice:
27,50 €
For over 30 years, the forwarder Südtrans from Hagen, Westphalia, has been dealing with freight and special transports mainly in the Southern German area. The new Mercedes-Benz Actros pulls a three-axle canvas trailer operated for special transports.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Südtrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.4 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For over 30 years, the forwarder Südtrans from Hagen, Westphalia, has been dealing with freight and special transports mainly in the Southern German area. The new Mercedes-Benz Actros pulls a three-axle canvas trailer operated for special transports.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Südtrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.4 g |
| Release Date | January/February 2013 |