Mercedes-Benz Actros Gigaspace box semitrailer "Lufthansa" (North Rhine Westphalia/Cologne)
Product number:
317054
Listprice:
44,95 €
Under the name "Lufthansa Allegris," the company promises to focus even more on the needs of the FirstClass guest. Seats, "cabins" and service are being rethought from the ground up. This show truck (which is the original with retractable side panels) is on the road in Germany to demonstrate the new "Allegris" at various events. The model appears a unique edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Under the name "Lufthansa Allegris," the company promises to focus even more on the needs of the FirstClass guest. Seats, "cabins" and service are being rethought from the ground up. This show truck (which is the original with retractable side panels) is on the road in Germany to demonstrate the new "Allegris" at various events. The model appears a unique edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lufthansa |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |