Mercedes-Benz Actros Gigaspace box semitrailer "Herpa Weihnachten 2011"
Product number:
158992
Listprice:
39,50 €
The Herpa Christmas series trucks was kicked off with a Mercedes-Benz semitrailer in 1987. In 2011, the 25th model is once again a Mercedes-Benz rigid tractor of the latest generation – the MB Actros Gigaspace.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa Christmas series trucks was kicked off with a Mercedes-Benz semitrailer in 1987. In 2011, the 25th model is once again a Mercedes-Benz rigid tractor of the latest generation – the MB Actros Gigaspace.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | November/December 2011 |