Mercedes-Benz Actros Gigaspace box semitrailer "125 Jahre Automobil"
Product number:
159067
Listprice:
39,50 €
In 2011, the “125th anniversary of the car” was celebrated extensively. Enough of a reason to dedicate a special Mercedes-Benz Actros rigid tractor model to this event. The elaborately designed semitrailer reflects six Mercedes-Benz highlights from 125 years of car manufacturing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Andoritraumetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Production date | 08/2011 |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2011, the “125th anniversary of the car” was celebrated extensively. Enough of a reason to dedicate a special Mercedes-Benz Actros rigid tractor model to this event. The elaborately designed semitrailer reflects six Mercedes-Benz highlights from 125 years of car manufacturing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Andoritraumetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Production date | 08/2011 |
| Release Date | July/August 2011 |