Mercedes-Benz Actros Gigaspace `18 low boy semitrailer truck „Riwatrans“
Product number:
315883
Listprice:
49,95 €
The wide, all-encompassing fleet of Riwatrans forwarding company is known everywhere. Here now appears a current Mercedes-Benz SLT tractor equipped with mirror cameras and pulling an 8-axle low loader.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The wide, all-encompassing fleet of Riwatrans forwarding company is known everywhere. Here now appears a current Mercedes-Benz SLT tractor equipped with mirror cameras and pulling an 8-axle low loader.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | March/April 2023 |