Mercedes-Benz Actros flatbed semitrailer (Z-gauge 1/220 scale)
Product number:
065207
Listprice:
9,50 €
The newest MB Actros LH semitrailer is also released in the 1/220 scale (Z gauge). This first model hauls a flatbed semitrailer, designed for bulky loads. A box semitrailer with an MB Actros LH tractor will follow soon.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:220 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 11 x 38 x 25 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | July/August 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The newest MB Actros LH semitrailer is also released in the 1/220 scale (Z gauge). This first model hauls a flatbed semitrailer, designed for bulky loads. A box semitrailer with an MB Actros LH tractor will follow soon.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:220 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 11 x 38 x 25 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | July/August 2004 |