Mercedes-Benz Actros Eurolohr car Transporter vehicle "Qualitrans Cargo" (HU)
Product number:
309790
Listprice:
39,95 €
The Hungarian company Qualitrans Cargo is also operating many different trucks in Germany. The yellow vehicles with the blue lettering can be found all across Europe. Herpa initially produced a Mercedes-Benz Actros with a Eurolohr 100 Body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Qualitrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Hungarian company Qualitrans Cargo is also operating many different trucks in Germany. The yellow vehicles with the blue lettering can be found all across Europe. Herpa initially produced a Mercedes-Benz Actros with a Eurolohr 100 Body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Qualitrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | January/February 2019 |