Mercedes-Benz Actros curtain canvas semitrailer "Warsteiner/Montgolfiade"
Product number:
152617
Listprice:
24,25 €
The Warsteiner Brewery, located in the Sauerland, is a major sponsor of the hot air ballooning sport. For the first time, a truck operated by the Warsteiner owned Merk Transportation Company is decorated with this theme. This model is the latest addition to the series of Herpa Warsteiner model trucks.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Merk Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Warsteiner Brewery, located in the Sauerland, is a major sponsor of the hot air ballooning sport. For the first time, a truck operated by the Warsteiner owned Merk Transportation Company is decorated with this theme. This model is the latest addition to the series of Herpa Warsteiner model trucks.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Merk Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | September/October 2006 |