Mercedes-Benz Actros curtain canvas semitrailer "Planzer" (CH)
Product number:
066402
Listprice:
22,95 €
The Swiss forwarder Planzer which operates more than 900 own vehicles, provided the original for a new 1/160 scale Herpa model. The Mercedes-Benz Actros pulls a curtain canvas trailer featuring the design of the Swiss company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Planzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray wine-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.7 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss forwarder Planzer which operates more than 900 own vehicles, provided the original for a new 1/160 scale Herpa model. The Mercedes-Benz Actros pulls a curtain canvas trailer featuring the design of the Swiss company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Planzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray wine-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.7 g |
| Release Date | September/October 2015 |