Mercedes-Benz Actros curtain canvas semitrailer "Dachser"
Product number:
065771
Listprice:
12,50 €
In 1930, the Dachser company began transporting cheese from the Allgaeu to the Rhineland. In the 1950s, the company’s tremendous growth began. This time, we release a curtain-canvas semitrailer with Mercedes Actros tractor as N-track model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.5 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1930, the Dachser company began transporting cheese from the Allgaeu to the Rhineland. In the 1950s, the company’s tremendous growth began. This time, we release a curtain-canvas semitrailer with Mercedes Actros tractor as N-track model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.5 g |
| Release Date | July/August 2010 |