Mercedes-Benz Actros curtain canvas semitrailer "Brauerei Falken" (CH)
Product number:
066518
Listprice:
23,95 €
The brewery Falken from Schaffhausen provided the prototype for a semitrailer in the 1/160 scale. This semitrailer is an ideal addition to the parallel announced JU 52.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Brauerei Falken |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.6 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The brewery Falken from Schaffhausen provided the prototype for a semitrailer in the 1/160 scale. This semitrailer is an ideal addition to the parallel announced JU 52.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Brauerei Falken |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.6 g |
| Release Date | November/December 2016 |