Mercedes-Benz Actros container sideloader „Frankenbach“
Product number:
313919
Listprice:
49,95 €
Mainz is home to the Frankenbach transport company, which provides the original for a new container side loader at Herpa. The 2018 Mercedes-Benz Actros tractor with mirror cameras pulls a side loader loaded with a 40-ft. rental container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Mainz is home to the Frankenbach transport company, which provides the original for a new container side loader at Herpa. The 2018 Mercedes-Benz Actros tractor with mirror cameras pulls a side loader loaded with a 40-ft. rental container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98 g |
| Release Date | July/August 2021 |