Mercedes-Benz Actros Classicspace Eurolohr car transporter vehicle "Turinsky"
Product number:
304412
Listprice:
36,50 €
Turinsky from Prague, specializing in vehicle transports, maintains a location in Germany near Bayreuth and another one in the Czech Republic. The striking vehicles featuring the company’s special color design can very often be seen in Germany.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Turinsky |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.8 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Turinsky from Prague, specializing in vehicle transports, maintains a location in Germany near Bayreuth and another one in the Czech Republic. The striking vehicles featuring the company’s special color design can very often be seen in Germany.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Turinsky |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.8 g |
| Release Date | March/April 2015 |