Mercedes-Benz Actros car transporter vehicle "Mosolf"
Product number:
302906
Listprice:
36,50 €
New type! The Kirchheim/Teck-based business Mosolf operates over 800 vehicles Europe-wide. The new Mercedes-Benz Actros with flat cab is premiered as Eurolohr transporter and features a striking design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mosolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.3 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The Kirchheim/Teck-based business Mosolf operates over 800 vehicles Europe-wide. The new Mercedes-Benz Actros with flat cab is premiered as Eurolohr transporter and features a striking design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mosolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.3 g |
| Release Date | May/June 2014 |