Mercedes-Benz Actros car transporter trailer truck "Avtologistika" (Ukraine/Kiev)
Product number:
315012
Listprice:
49,95 €
The Lohr car transporter is a rare guest among new products. Taking this as an opportunity, a current Mercedes-Benz Actros cab of the Ukrainian company Avtologistika from the capital Kiev is out now. The car transporter appears in their blue-green design. It is not only seen rarely on German roads, but can be found almost everywhere in Europe. The model is a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Lohr car transporter is a rare guest among new products. Taking this as an opportunity, a current Mercedes-Benz Actros cab of the Ukrainian company Avtologistika from the capital Kiev is out now. The car transporter appears in their blue-green design. It is not only seen rarely on German roads, but can be found almost everywhere in Europe. The model is a one-off edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2024 |