Mercedes-Benz Actros Black Edition refrigerated box semitrailer "Wirtz/10 Jahre Eigro"
Product number:
157025
Listprice:
29,50 €
The company’s history began over 100 years ago with produce business. Only the fourth generation of the Wirtz family changed to become a transport provider in 1984. Today, the company is a modern transport and logistics service provider with over 60 own refrigerated trucks. The model is a Black Edition Mercedes including refrigerated box trailer and promotes the Wirtz-customer Eigro, which embodies its 10th anniversary this way.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company’s history began over 100 years ago with produce business. Only the fourth generation of the Wirtz family changed to become a transport provider in 1984. Today, the company is a modern transport and logistics service provider with over 60 own refrigerated trucks. The model is a Black Edition Mercedes including refrigerated box trailer and promotes the Wirtz-customer Eigro, which embodies its 10th anniversary this way.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | May/June 2010 |