Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractor, deep black
Product number:
159500-003
Listprice:
12,50 €
The Bigspace cab variant of the new Mercedes-Benz Actros was used for this rigid tractor with deep black chassis casing. The Bigspace cab is just slightly smaller than the Gigaspace cab.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | deep black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bigspace cab variant of the new Mercedes-Benz Actros was used for this rigid tractor with deep black chassis casing. The Bigspace cab is just slightly smaller than the Gigaspace cab.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | deep black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Release Date | July/August 2013 |