Mercedes-Benz Actros Bigspace refrigerated semitrailer "Kott & Stolte Goslar"
Product number:
311762
Listprice:
42,95 €
The company Kott und Stolte has its headquarters in Goslar, Germany, and is primarily dealing with the transport of refrigerated goods. This refrigerated box trailer, which is designed with a polar bear and an aurora borealis landscape, is pulled by a Mercedes-Benz Actros tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kott & Stolte Goslar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company Kott und Stolte has its headquarters in Goslar, Germany, and is primarily dealing with the transport of refrigerated goods. This refrigerated box trailer, which is designed with a polar bear and an aurora borealis landscape, is pulled by a Mercedes-Benz Actros tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kott & Stolte Goslar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.8 g |
| Release Date | May/June 2020 |