Mercedes-Benz Actros Bigspace refrigerated semitrailer "Henglein Pizzateig"
Product number:
121569
Listprice:
59,00 €
The Henglein truck series is continued with the current Mercedes-Benz Actros Bigspace semitrailer. This vehicle from the company based in Wassermungenau, Franconia, promotes the Henglein pizza dough. The model is produced as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 266.2 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Henglein truck series is continued with the current Mercedes-Benz Actros Bigspace semitrailer. This vehicle from the company based in Wassermungenau, Franconia, promotes the Henglein pizza dough. The model is produced as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 266.2 g |
| Release Date | September/October 2014 |