Mercedes-Benz Actros Bigspace refrigerated box semitrailer "Traveco" (CH)
Product number:
301527
Listprice:
27,50 €
The transport company Traveco is based in Winterthur, Switerzland. The company is currently a part of the Swiss Fenaco group. From their comprehensive fleet, we now release a new Mercedes-Benz Actros Bigspace with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Traveco |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Traveco is based in Winterthur, Switerzland. The company is currently a part of the Swiss Fenaco group. From their comprehensive fleet, we now release a new Mercedes-Benz Actros Bigspace with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Traveco |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | November/December 2012 |