Mercedes-Benz Actros Bigspace refrigerated box semitrailer "Fischer-Trans"
Product number:
121668
Listprice:
59,00 €
At the Truck Grand Prix 2015 at the Nürburgring, the transport company Fischer-Trans from Weißenthurm near Koblenz presented its new truck highlight. The sky-blue Mercedes-Benz Actros Bigspace with fully encased box trailer features many airbrushed underwater motifs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the Truck Grand Prix 2015 at the Nürburgring, the transport company Fischer-Trans from Weißenthurm near Koblenz presented its new truck highlight. The sky-blue Mercedes-Benz Actros Bigspace with fully encased box trailer features many airbrushed underwater motifs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |