Mercedes-Benz Actros Bigspace platform semitrailer with girder mast parts for Liebherr LR 1600/2 "Wasel Krane"
Product number:
303439
Listprice:
59,50 €
New type! The girder mast parts for theLiebherr caterpillar crane are usually transported as a combination of a wide S-extension arm and a smaller L-extension arm which are fit into each other on a platform semitrailer. With this model, we use the new Wasel Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractor for the task.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 108 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The girder mast parts for theLiebherr caterpillar crane are usually transported as a combination of a wide S-extension arm and a smaller L-extension arm which are fit into each other on a platform semitrailer. With this model, we use the new Wasel Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractor for the task.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 108 g |
| Release Date | May/June 2014 |