Mercedes-Benz Actros Bigspace interchangeable box trailer "Gebrüder Weiss" (A)
Product number:
308083
Listprice:
36,95 €
Over 150 locations worldwide make the transport company Gebrüder Weiss one of the big ones in the industry. In the Herpa range, we initially release a Mercedes-Benz Actros Bigspace articulated truck with swap body in the current design of the transport giant.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebr. Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.6 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Over 150 locations worldwide make the transport company Gebrüder Weiss one of the big ones in the industry. In the Herpa range, we initially release a Mercedes-Benz Actros Bigspace articulated truck with swap body in the current design of the transport giant.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebr. Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.6 g |
| Release Date | November/December 2017 |