Mercedes-Benz Actros Bigspace curtain canvas semitrailer "Samskip" (NL)
Product number:
159609
Listprice:
27,50 €
In 2011, the Samskip Group and Van Dieren have merged for road transport purposes. The first model featuring the new design is a new Mercedes-Benz Actros Bigspace with curtain-canvas trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Samskip |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.4 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2011, the Samskip Group and Van Dieren have merged for road transport purposes. The first model featuring the new design is a new Mercedes-Benz Actros Bigspace with curtain-canvas trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Samskip |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.4 g |
| Release Date | March/April 2012 |