Mercedes-Benz Actros Bigspace curtain canvas semitrailer "Dixon" (IRL)
Product number:
304672
Listprice:
29,50 €
The Ireland-based transport giant Dixon is increasingly visible in mainland Europe. We now release a current Mercedes-Benz Actros with curtain-canvas trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dixon Irland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ireland-based transport giant Dixon is increasingly visible in mainland Europe. We now release a current Mercedes-Benz Actros with curtain-canvas trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dixon Irland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | May/June 2015 |